Podpięcie wadliwego zasilacza, przepięcie w sieci czy czasem awaria komponentów na płycie głównej laptopa może spowodować spalenie elementów płyty głównej laptopa. Czasem w efektowny sposób może zadymić ze sprzętu, a czasem laptop po prostu przestanie się włączać czy nie będzie reagował na podpięcie zasilacza.
Wczoraj do naszego serwisu laptopów trafił Samsung w którym klient podejrzewał uszkodzenie gniazda zasilania – laptop nie reagował na podpięcie zasilacza, w zasilaczu świeciła się dioda. Po rozłożeniu laptopa, okazało się, że część elementów jest spalona.
Przy takich uszkodzeniach laptopa po przepięciu w pierwszej kolejności należy ocenić rozmiar zniszczeń. Tutaj oprócz spalonych elementów z jednej strony płyty był jeszcze z drugiej strony spalony mosfet. W pierwszej kolejności, ściągamy spalone i uszkodzone elementy, czyścimy płytę główną laptopa. Okazało się, że uszkodzone są ścieżki, ale nie ma zwarcia w samym laminacie płyty – stąd wniosek, że jest spora szansa na uratowanie pacjenta. Pomiary pokazały też brak przebitych elementów za spalonymi elementami.
Uszkodzone połączania na płycie głównej trzeba zregenerować, a spalone elementy wymienić zgodnie ze schematem.
Dla porównania – jakiej wielkości są lutowane elementy na płycie głównej – zdjęcie z zapałką 🙂
Na koniec – czas próby i testów. Jeżeli wszystkie pomiary były prawidłowe, wymienione elementy działają jak należy, a przepięcie zatrzymało się na spalonych elementach… to laptop powinien się uruchomić.
Wszystko działa jak należy. Laptop uruchamia się poprawnie, a dalsze testy nie wykazały innych uszkodzeń.