Naprawa płyty głównej w laptopie, naprawa po przepięciu

Podpięcie wadliwego zasilacza, przepięcie w sieci czy czasem awaria komponentów na płycie głównej laptopa może spowodować spalenie elementów płyty głównej laptopa. Czasem w efektowny sposób może zadymić ze sprzętu, a czasem laptop po prostu przestanie się włączać czy nie będzie reagował na podpięcie zasilacza.

Wczoraj do naszego serwisu laptopów trafił Samsung w którym klient podejrzewał uszkodzenie gniazda zasilania – laptop nie reagował na podpięcie zasilacza, w zasilaczu świeciła się dioda. Po rozłożeniu laptopa, okazało się, że część elementów jest spalona.

uszkodzona_plyta_glowna uszkodzona_plyta _glowna_@

Przy takich uszkodzeniach laptopa po przepięciu w pierwszej kolejności należy ocenić rozmiar zniszczeń. Tutaj oprócz spalonych elementów z jednej strony płyty był jeszcze z drugiej strony spalony mosfet. W pierwszej kolejności, ściągamy spalone i uszkodzone elementy, czyścimy płytę główną laptopa. Okazało się, że uszkodzone są ścieżki, ale nie ma zwarcia w samym laminacie płyty – stąd wniosek, że jest spora szansa na uratowanie pacjenta. Pomiary pokazały też brak przebitych elementów za spalonymi elementami.

serwis_laptopow_naprawa_3 serwis_laptopow_naprawa_2 serwis_laptopow_naprawa_1

Uszkodzone połączania na płycie głównej trzeba zregenerować, a spalone elementy wymienić zgodnie ze schematem.

serwis_laptopow_naprawa_5 serwis_laptopow_naprawa_4 wycinek_schematu_plyty

Dla porównania – jakiej wielkości są lutowane elementy na płycie głównej – zdjęcie z zapałką 🙂

serwis_laptopow_naprawa_6

Na koniec – czas próby i testów. Jeżeli wszystkie pomiary były prawidłowe, wymienione elementy działają jak należy, a przepięcie zatrzymało się na spalonych elementach… to laptop powinien się uruchomić.

serwis_laptopow_naprawa_6

Wszystko działa jak należy. Laptop uruchamia się poprawnie, a dalsze testy nie wykazały innych uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *