Instalacja Windows 8, 10 z UEFI bez napędu DVD

Na początku małe rozszyfrowanie skrótów:
UEFI – następca BIOS, który przyniósł w teorii sporo usprawnień, ale tez wielu użytkownikom skomplikował życie – o czym za chwilę.

ODD – optical disk drive – czyli popularnie napęd DVD – nowe ultrabooki jak i część nowych laptopów nie posiada napędu DVD, a nie każdy ma napęd na USB, wiec odpada instalacja z płyty.
Do instalacji sytemu potrzebujemy obraz ISO systemu, pendrive i dwa programy: YUMI, PKeyUI.
1. Przygotowanie pendrive do instalacji: uruchamiamy program YUMI i nim przygotowujemy nośnik z systemem. Dlaczego nie korzystamy z programu microsoft`u? Niestety korzysta on z systemu plików ntfs którego uefi nie obsługuje. W efekcie nie będziemy mieli możliwości uruchomienia instalatora systemu.
2. Przygotowanie laptopa: wkładamy pendrive do usb, wchodzimy do ustawień UEFI/BIOS (najczęściej F2), ustawiamy opcje ‚fast boot’ i ‚secure boot’ na ‚disable’. Jeżeli mamy możliwość wyboru kolejności urządzeń z których jest uruchamiany system przesuwamy pendrive na pierwsze miejsce. Wybieramy save&restart.
3. Jeżeli do tej pory wszystkie kroki wykonaliśmy prawidłowo powinien uruchomić się instalator systemu z pendriva. Przy instalacji nie wpisujemy klucza produktu (chyba, że wcześniej udało się go odzyskać z systemu), pod komputerem jest tylko naklejka informująca o licencji na windows8, ale bez klucza.
4. Po instalacji systemu uruchamiamy program link2, wybieramy opcje MSDM Key, kopiujemy klucz produktu, aktywujemy system wybierając opcję aktywacji na innym kluczu i wklejamy klucz ze schowka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *