Skasowałem zdjęcia, jak je odzyskać?

Skasowałem zdjęcia, pracę magisterką….itd., jak odzyskać skasowane dane?

Jeżeli skasowałeś zdjęcia z dysku twardego komputera na którym czytasz ten artykuł wyłącz go najlepiej przez długie wciśniecie przycisku zasilania, aż do jego całkowitego wyłączenia. Dokończ czytanie na innym komputerze 🙂

Mówiąc w dużym uproszczeniu, operacja kasowania zdjęć, czy innych plików w komputerze, nie polega tak naprawdę na usunięciu tych danych, ale na usunięciu informacji, że te dane tam są zapisane. To jest ta dobra informacja. Zła jest taka, że większość plików jest pocięta i rozrzucona razem z setkami tysięcy innych plików na dysku twardym. Dlatego informacja o tym gdzie dany plik się zaczyna, a gdzie kończy jest tak ważna. W każdym razie, do czasu, aż dane nie zostaną nadpisane, istnieje teoretycznie możliwość ich odzyskania. Dlatego też im dłużej pracujemy na komputerze na którym skasowaliśmy dane tym mniejsza szansa ich odzyskania.

Jak odzyskać dane? Nie obejdzie się bez specjalistycznego oprogramowania. Na szczęście wiele programów możemy ściągnąć w wersjach darmowych – nie dają one tak dobrych wyników jak programy płatne, ale czasem przy ich pomocy udaje się sprawnie odzyskać przynajmniej część utraconych zdjęć. Przykładem może być PC Inspector File Recovery. Ze względu na różne algorytmy wyszukiwania utraconych danych w różnych programach możemy uzyskać lepsze lub gorsze wyniki. Warto poeksperymentować z różnymi ustawieniami czy programami.

Jeżeli nie udało Ci się odzyskać zdjęć, są one uszkodzone… albo po prostu nie masz ochoty się za to zabierać, zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *